Jelenlegi hely

Hirdetés

Véralvadásgátló: Ekkor forduljon orvoshoz

Akár régebb óta, akár újonnan szed valaki véralvadásgátlót, olykor nem várt tüneteket tapasztalhat, melyek megijeszthetik a beteget. Hogy mi számít normálisnak a terápia során és mikor érdemes orvoshoz fordulni, arról véralvadási specialistát kérdeztünk.

Duzzanat, csomó heparin injekció helyén

Azok, akik ideiglenesen heparin/LMWH injekció alkalmazására kényszerülnek, gyakran szembesülnek azzal, hogy a szúrás helye bedagad és kékes-lilás árnyalatban el is színeződik a körülötte lévő terület. Ez normális reakció, mely az idővel elmúlik. Arra figyeljen az öninjekciózásnál, hogy mindig alaposan tisztítsa meg a kezelendő bőrfelületet, valamint minden nap változtassa a beadás helyét!

Fontos továbbá NE légtelenítse a fecskendőt! Duzzanat, csekély elszíneződés gyakran az egyéni érzékenység, a helytelen technika, illetve eltalált kis véna miatt következhet be. Érdemes azonban tudni, hogy néha allergiás reakciót is jelezhet a bőrelváltozás, azonban ez nagyobb kiterjedésű, több centiméter átmérőjű lehet. (ekkor a csalánkiütés mellett hányás, verejtékezés, nehézlégzés is jelentkezhet - ilyenkor haladéktalanul forduljon orvoshoz!)

véralvadás gátló
A régebbi típusú véralvadásgátlók allergiás reakciót válthatnak ki

Szerencsére az injekciózást nem kell sokáig alkalmazni, rövid idő után orvossal egyeztetve szájon át szedhető készítményekre át lehet térni.

Hajhullás

Páran panaszkodnak arra, hogy mióta véralvadásgátló terápiában részesülnek, fokozott hajhullással küzdenek. Ez igazából ritka mellékhatás, ami főleg a régebbi típusú kumarin származékoknál jelentkezik.

A probléma tekinthető normálisnak is, ám ha valakinél súlyosabb hajvesztés indul meg, úgy érdemes orvoshoz fordulni, aki egyrészt más készítményt írhat elő (a NOAC szerek esetén nem fordul elő fokozott hajhullás, ezért az extrém kumarin-okozta hajhullás esetén a NOAC- ot fel lehet írni TB támogatással), másrészt laborvizsgálatot javasol. Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy a terápia következtében vérszegénység, vashiány alakult ki (a készítmény provokálta vérzések miatt).

Kék-zöld foltok szerte a testen, vérzések

Fontos tudni, hogy ha valaki véralvadásgátló terápiában részesül, akkor a véralvadás/vérzékenység egyensúlyát kissé az utóbbi irányába tolják el. Emiatt előfordulhat, hogy a vérzések kicsit lassabban állnak el, illetve sérülés esetén könnyebben alakulnak ki kékes-lilés foltok a bőrön (pl. ha véletlenül belerúg valamibe, vagy beüti magát bárhol).

Mitől és hogyan védenek a véralvadásgátlók? Olvasson tovább!

Ez minimális szintig normálisnak tekinthető, ám érdemes tisztában lenni azzal, hogy komolyabb vérzékenységre utaló tünetek esetén (pl. erősebb vérvizelés, szem körüli bevérzések, gyakori, nagymértékű orrvérzés, véres vizelet) gyors INR ellenőrzés javasolt (erre a régebbi készítmények esetén van szükség), mivel meglehet, hogy állítani kell a dózison, nehogy életveszélyes belső vérzések lépjenek fel - mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Bőrpír után kékesfekete elszíneződés

Amennyiben a kumarin kezelés első hetében bőrpír jelentkezik, majd rövid idő múlva (kb. 1 nap) igen sötét, csaknem fekete árnyalatot vesz fel, akkor sürgősen forduljon orvoshoz, mivel ez a kumarin nekrózis jele lehet! Az életveszélyes állapotot a bőr kapillárisaiban keletkező véralvadék okozza, melynek következtében bőrelhalás indul meg.  Szerencsére megfelelő dozírozással, gyógyszerváltoztatással és odafigyeléssel az állapot elkerülhető, így igen ritka. 

Forrás: Trombózisközpont