Ezeket látta már?

A tüdőrák típusai

Mi a tüdőrák?

A tüdőrák típusai

A tüdőrák a tüdő szövetén belül a daganatos, abnormálisan fejlődő sejtek elszaporodásának következménye. E sejtek jóval gyorsabban szaporodnak, mint a szervezet normális sejtállománya. Az abnormálisan fejlődő sejtek összecsapzódnak, szabálytalanul burjánzó tumortömeget hoznak létre. Ha a sejtek szabálytalan növekedése a tüdőben kezdődik, akkor beszélünk ún. primer, azaz elsődleges tüdődaganatról, tüdőrákról.

Melyek a tüdőrák főbb típusai?

A tüdőből kiinduló daganatok két fő típusa ismert és elkülöníthető: az ún. nem-kissejtes tüdőrák, és a kissejtes tüdőrák. Ez a kategorizálás a mikroszkópos szövettani vizsgálat alapján történik.

A nem-kissejtes tüdőrák a tüdődaganatok leggyakoribb típusa, mintegy 85%-ban fordul elő, a főhörgőket, (a tüdőbe vezető, két ágra elágazó nagy hörgők) és a kisebb légutakat is érinti. A nem-kissejtes tüdőrák a távolabbi szervekre általában lassabban ad áttéteket, mint a kissejtes típus.

A kissejtes tüdőrák a tüdőszövet középtájáról indul, és kialakulása igen jelentős mértékben összefügg a dohányzással. A tüdőrákok mintegy 15%-át képezi ez a típus.

Mi okozhat tüdőrákot?

A betegség kialakulásáért legnagyobb mértékben a dohányzás tehető felelőssé. A tüdőrákok kb. 90%-ban dohányzás következtében alakulnak ki. Azt viszont nem tudjuk, miért jön létre tüdőrák az egyik dohányosban – és miért nem alakul ki egy másikban. 40 éves kor alatt általában ritka, 50 év felett jelentősen emelkedik a tüdőrák kialakulásának kockázata. Minél fiatalabb korban kezdi valaki a dohányzást, annál nagyobb a kockázat, hogy tüdőrák alakulhat ki nála.

A tüdőrák létrejöttének egyéb okai lehetnek még az ún. passzív dohányzás, mint környezeti ártalom, illetve foglalkozási ártalomként az azbesztpor belégzése következtében kialakuló azbesztózis. Ez utóbbi esetén szintén fennáll, hogy minél nagyobb a porártalom, porexpozíció, annál valószínűbb a tüdőrák kialakulása. Még nagyobb a kockázat, ha a dolgozó egyidejűleg dohányzik is. Egyéb foglalkozási ártalmak is lehetnek még kockázati tényezők: vas-, króm-, nikkelgyártás és -feldolgozóipar, széndioxid ártalom, sugárártalom.

Milyen arányú a tüdőrák előfordulása?

Magyarországon (2003-as adatok) a férfiak körében a tüdőrák a daganatos betegségek között az első helyen áll, az összes daganatos betegség kb. 18%-át képezi, a nők körében pedig a negyedik leggyakoribb daganattípus, az összes daganatok mintegy 8%-ában fordul elő. A nőknél ráadásul drámai emelkedést mutat a dohányzás elterjedése miatt - évente mintegy 7 ezer férfi, és nagyjából fele ennyi nő betegszik meg tüdőrákban hazánkban.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához