Ezeket látta már?

A szúnyogokon keresztül is támadható a malária

A malária parazitáján és a kórt terjesztő szúnyogokon keresztül vették fel a küzdelmet az évente mintegy 1 millió életet követelő fertőzés ellen amerikai, valamint ausztrál kutatók.

A brit Nature tudományos magazin csütörtöki számában megjelent tanulmányok közül az egyikben a Yale Egyetem kutatói arról számolnak be, hogy több mint két tucat olyan szaglóreceptort találtak az Anopheles gambiae szúnyogfajban, amelyek elvezetik a rovarokat az emberi izzadtsághoz.

A receptorok közül néhány kiváló célpont lehet olyan vegyszerek kifejlesztésére, amelyek tőrbe csalják vagy elriasztják a szúnyogokat - mondta John Carlson molekuláris biológus, a tanulmány főszerzője. Carlson szerint a maláriát terjesztő szúnyogok elleni harcban a leghatékonyabb egy olyan vegyszerkoktél lehet, amely mindkét tulajdonságot egyesíti.

A malária úgy terjed, hogy miután a fertőzött ember véréből a nőstény Anopheles szúnyog lakmározik, egy másik embert megcsípve a nyálában adja át a betegség parazitáját. A paraziták a megfertőzött ember májában húzzák meg magukat néhány hétig, majd a véráramba jutnak, ahol megfertőzik a vörösvérsejteket és tovább szaporodnak.

A legfrissebb Nature másik tanulmányában ausztrál kutatók írják le azt a mechanizmust, amely a Plasmodium falciparum elnevezésű - az öt közül a legveszélyesebb - maláriaparazitát segíti abban, hogy bejusson a vérsejtekbe.

A parazita több száz fehérjét juttat a vérsejt citoplazmájába, ezek módosítják a sejtet, és védik a behatolót a szervezet immunrendszerétől. Alan Cowman, a melbourne-i Walter és Liza Hall Intézet munkatársa elmondta, hogy amennyiben sikerülne a fehérjék bejutását irányító enzimet gátolni, a malária parazitája elpusztulna.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához