Ezeket látta már?

Mire jó a kakukkfű? Így használja a gyógynövényt köhögés ellen, megfázásra

köhögés ellen kakukkfű gyógynövény megfázás nátha

A kellemes illatú kakukkfüvet régóta használják a népi gyógyászatban.

Mi a kaukkfű?

A kakukkfű egy félcserje virágzó ágvége és szárított levele, amit morzsolt formában hoznak forgalomba. Íze intenzív, aromás, ezért óvatosan adagoljuk!

Többek között bab és borsó leveseket ízesítenek vele, de akár káposztát, salátákat, sülteket, körözöttet és növényi eceteket is feldobhatunk vele.

Mire jó a kakukkfű, hogyan érdemes fogyasztani?

A kakukkfű valójában nem egy növényt jelent, hanem egy egész növénycsaládot, melyet már az ókortól előszeretettel alkalmaztak gyógyászati célokra. Jellegzetes fűszere például a mediterrán konyháknak, a francia gasztronómiának. Az ételeinkbe keverhetjük frissen és szárított formában is, készíthetünk belőle teát vagy tinktúrát, de készen is vásárolhatunk kakukkfüvet tartalmazó szirupokat vagy étrend-kiegészítőket.

A kakukkfű szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásait a modern kutatási eredmények is bizonyították. Hogyan hat az egészségünkre?

Antibiotikum a kertből?

A kakukkfüvet az egyik legerősebb kórokozó-elleni gyógynövénynek tartják, hatékonysága egyes szakértők szerint a fokhagymáéhoz mérhető. A kakukkfűben található vegyületek, aromás olajok képesek felvenni a harcot számos baktériummal és gombával szemben. Régen előszeretettel használták a kakukkfüvet az ételek tartósításához, és ezt a tulajdonságát a kutatások is bizonyították: egy 2004-ben megjelent tanulmány szerint a kakukkfű illóolaja képes elpusztítani baktériumokat, melyek súlyos hasmenést okozhatnak. A kakukkfüvet nemcsak a betegségek elleni küzdelemhez használhatjuk fel, de arra is alkalmas lehet, hogy az immunrendszerünket megerősítsük.

Légúti betegségek ellen is hatásos

A kakukkfű talán legismertebb tulajdonsága, hogy nagyszerűen képes enyhíteni a felső légúti fertőzésekkel, gyulladásokkal kapcsolatos panaszokat: enyhíti a köhögést és a torokfájást, segít feloldani a letapadt váladékot, biztosítja, hogy könnyebben kapjunk levegőt.

Antibakteriális, fertőtlenítő és vírusellenes hatásainak köszönhetően segíti a szervezetünket a betegséggel szembeni küzdelemben is. Ha megfáztunk vagy torokgyulladásunk van, érdemes naponta két-három alkalommal is kakukkfűteát inni, kakukkfüves fürdőt venni, de a drogériákban kapható kakukkfüves szirupokat is kipróbálhatjuk.

Vízhajtó hatásainak és káliumtartalmának köszönhetően a kakukkfű normalizálja a vérnyomást, így védi a vérereket és a szívet bizonyos súlyos betegségekkel, például az érszűkülettel szemben.

Kellemetlen szájszag ellen is bevethető

A kakukkfűből készült szájvíz pozitív hatásait évszázadok óta ismerik. A növényben található egyik illóolaj, a thymol (melynek antibakteriális hatásai vannak) a szájüregi fertőzéseket, a fogproblémákat és a kellemetlen szájszagot is segíthet megelőzni. A szájüregben könnyen elszaporodhatnak a különböző baktériumok, melyek fogszuvasodást, ínygyulladást okozhatnak, és a rossz leheletért is felelősek. Emellett a kakukkfüves öblögetés a szájban kialakuló afták, hólyagok és sebek ellen is hatásos lehet. Elrágcsálhatunk egy-két szál friss kakukkfüvet, készíthetünk szájöblítőt erős kakukkfűteából, de egyszerű szájvizet is, úgy, hogy egy pohár langyos vízbe 3 csepp kakukkfű- és borsmenta-illóolajat cseppentünk, és ezzel öblögetünk naponta kétszer.

A thymol nemcsak kórokozók ellen hatásos, de a túlságosan feszes izmokat is segít ellazítani, és a görcsöket is oldja, legyen szó akár izomgörcsökről, fejfájásról vagy éppen menstruációs fájdalomról. Készítsünk erős kakukkfűteát, mártsunk bele egy kisebb törülközőt, alaposan csavarjuk ki, majd ezt tegyük az érintett területre, például a homlokunkra vagy a hasunkra.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Ezek a tünetek utalnak az influenza életveszélyes szövődményeire

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

köhögés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához