Ezeket látta már?

Mit tegyünk székrekedés esetén? Íme a természetes segítség

székrekedés kemény széklet természetes segítség hashajtó

A székrekedés nagyon gyakori probléma, de önmagában nem tekinthető betegségnek, csak tünetnek. Időnként mindenki megtapasztalja a kellemetlenségeket – hogyan segíthetünk a székrekedésen egyszerű, természetes módszerekkel.

A székrekedés tulajdonképpen azt jelenti, hogy hetente háromnál kevesebbszer van valakinek széklete, súlyosabb esetben ez még kevesebb is lehet. A széklet emellett sűrű és kemény, a belek kiürítése komoly erőlködéssel, esetenként fájdalommal jár együtt. A nehezített székletürítést más tünetek is kísérhetik, például hasi fájdalom, puffadás, étvágytalanság, fejfájás.

A székrekedés okai

A székrekedésnek számtalan oka lehet. A krónikus betegségek mellett székrekedéssel járhat együtt a terhesség, a stressz, sőt bizonyos gyógyszerek szedése is. A leggyakrabban azonban a székrekedés kialakulása rossz szokásokra vezethető vissza, például a folyadék- és rostszegény étrendre vagy az ülő életmódra.

Időnként mindenkivel előfordulhat, hogy nehezebben megy neki a székletürítés. Szerencsére, néhány egyszerű, olcsó és természetes módszerrel helyreállítható az emésztés egészsége! Ha azonban gyakran van székrekedésünk, illetve legalább három hónapja küzdünk a problémával, érdemes felkeresni az orvosunkat, és az életmódunkat, szokásunkat is vizsgáljuk felül.

Igyunk eleget – de mit?

A székrekedés elleni küzdelemben az egyik legfontosabb "fegyverünk" a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. A folyadék ugyanis segít fellazítani a székletet, így az könnyebben halad át a bélrendszeren. Az egyik leghatékonyabb ital a székrekedés ellen a citromos víz: nemcsak a szükséges folyadékmennyiséghez járul hozzá, de a citromban lévő flavonoidok, értékes hatóanyagok stimulálják az emésztést is. Készítsünk meleg "limonádét" három deci langyos vízből, egy fél citrom kifacsart levéből, egy kiskanálnyi mézből és egy csipetnyi sóból, és reggel, ébredés után igyuk meg. Ezzel nemcsak a bélrendszerünk működését vagy az anyagcserénket indíthatjuk be, de a folyadék abban is segíthet, hogy az agyunk is felébredjen!

A méz önmagában is segíthet a székrekedés kezelésében, illetve megelőzésében (nem is beszélve arról, hogy milyen más pozitív hatásai vannak a szervezetünkre): egy 1995-ben publikált kutatásból kiderül, hogy a mézben található fruktóz nem szívódik fel teljesen a szervezetünkben, ennek pedig enyhe hashajtó hatása van. A mézes-citromos limonádé mellett egyszerűen megehetünk egy-két kiskanálnyi mézet csak úgy magában, az étkezések előtt fogyasztott mézes-almaecetes keverék (1-1 evőkanálnyi) pedig felkészíti a szervezetünket az emésztésre.

Segítenek az aszalt gyümölcsök

Az aszalt gyümölcsöknek magas a rosttartalma, ezért érdemes rendszeresen enni ezekből néhány darabot azoknak, akik szeretnék egy kicsit lágyítani a székletüket. Az egyik népszerű székrekedés elleni gyümölcs, az asztal szilva pedig olyan vegyületeket, cukoralkoholokat is tartalmaz, melyek nem szívódnak fel teljesen, és hashajtó hatásaik is lehetnek. Akinek azonban érzékenyebb az emésztése, puffadásra vagy hasi görcsökre hajlamos, inkább kerülje az aszalt szilva fogyasztását, mert ez csak tovább fokozhatja a tüneteket. Az aszalt szilva mellett érdemes kipróbálni az aszalt fügét, vagy a vízbe áztatott mazsolát is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Milyen a széklete? Sokat elárul az egészségi állapotáról!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

székrekedés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához