Ezeket látta már?

Hengeresférgekben a gyógyszer (?)

2011.03.19. Módosítva: 2015.11.04.

Hengeresféreggel a szepszis ellen? A Liverpool-i Egyetem kutatói szerint egy a hengeresférgek bizonyos fajtájában termelődő fehérje alkalmas lehet a szepszis megfékezésére, ami az immunrendszernek a szervezetet elárasztó baktériumokra adott, gyulladáshoz és vérrögképződéshez vezető túlzott válaszreakciója.

A szepszis évente kb. 20 millió embert érint világszerte és nagy részben felelős az intenzív osztályok túlterhetségéért. Az elmúlt 30 évben jórészt antibiotikumokkal és a keringés támogatásával kezelték. Emellett a terápia mellett azonban-gyakran antibiotikum okozta májkárosodással vagy multirezisztens kórokozóval komplikálva-a többszervi károsodás vagy szeptikus sokk okozta halálozási arány 50 százalékos.

Hengeresférgekben a gyógyszer (?)

A hengeresférgek megfertőzhetik az emberi bélrendszert, nyirokrendszert, bőrt és az izmokat. Nagyon gyakoriak,-főként a világ rossz közegészségüggyel rendelkező részein-a fertőzöttek számát jelenleg a föld lakosságának egynegyedére becsülik. Évtizedekig élősködhetnek az emberi szervezetben mindenféle tünet nélkül.

A kutatók kimutatták, hogy a hengeresféreg által termelt fehérje gátolja a szepszises betegek immunsejtjeiben a bakteriális toxinok által előidézett gyulladást. Alirio Mendelez professzor, a kutatócsoport vezetője így magyarázta a folyamatot: "A féreg által termelt fehérje serkenti az autofágiát, egy "önemésztő" folyamatot, mely lényeges a sejtek károsodott fehérjéinek, sejtalkotóinak eltávolításában és stresszhelyzetekben segíti a a sejtek túlélését és működését. Az autofágia csökkenti a gyulladást, ugyanakkor elősegíti a fertőző mikrobák eltávolítását, így kivédi a szepszisben kialakuló súlyos szöveti károsodást."

"Az ES-62, vagy egy kis molekulasúlyú származéka önmagában, vagy antibiotikummal kombinálva alkalmas lenne a szeptikus sokk és más gyulladásos betegségek kezelésére." - tette hozzá.

A Strathclyde-i, Glasgow-i és a Szingapúr-i Nemzeti Egyetem kollégáival együttműködésben született tanulmányt a Nature Immunology-ban publikálták.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához