Ezeket látta már?

Mi lehet ez? Az ötödik betegség

A döntően gyermekkorban előforduló betegségek közül egyesek általánosan ismertek, ezek; a mumpsz, a rubeola (rózsahimlő), a kanyaró, a bárányhimlő, és az ún. Dukes-betegség. Szerencsére az első három napjainkban már igen ritka, és a védőoltásoknak köszönhetően a bárányhimlő is visszaszorulóban van.

Létezik azonban egy kevésbé közismert, elsősorban gyermekeket érintő, vírusos eredetű megbetegedés. Orvosi neve erythema infectiosum, de ötödik betegség, pillangóvírus vagy lepkehimlő néven is találkozhatunk vele. Angol nyelvterületen pedig slapped cheek syndrome, slapped face, vagy fifth disease-ként emlegetik.

Mi lehet ez? Az ötödik betegség

Mi okozza az ötödik betegséget?

A betegséget a parvovírus B19 (erythrovírus) okozza. Elsősorban cseppfertőzéssel terjed. Átadható továbbá a beteg vérével történő érintkezés során, illetve az anya is megfertőzheti a gyermeket.

A fertőzések általában gyermekközösségekben, bölcsődékben, óvodákban és általános iskolákban fordulnak elő. Fontos a megelőzés miatt a gyermekeket megtanítani rá, hogy köhögéskor, tüsszentéskor midig tegyék a szájuk elé a kezüket.

Az ötödik betegség tünetei

A megfertőződést követően általában 7 nappal jelentkeznek az enyhe influenzaszerű tünetek. Ez az állapot egy hétig tart, majd megjelennek a fertőzés jellemző tünetei is. Az arcpír, valamint az egész testen – legtöbb a karokon és lábakon - megjelenő halvány vörös kiütések. Ezen állapot 1-2 hétig áll fenn, de a kiütések visszatérhetnek.

Kísérő tünete lehet a torokfájás és a nyirokcsomóduzzanat. Felnőtteknél pedig ízületi fájdalom – kéz, térd, csukló, boka – is jelentkezhet.

A lappangási idő alatt a beteg fertőzőképes, a tünetek megjelenésekor azonban már kevésbé.

A krónikus vérképzőszervi (hematológiai) betegségben szenvedőknél súlyos vérszegénységet is okozhat a betegség, amely kezelésére vérátömlesztés válhat szükségessé.

Az ötödik betegség és a terhesség

Terhes nőknél a betegség komplikációkkal járhat, legsúlyosabb esetben akár vetélést is okozhat. Szerencsére ilyen igen ritkán fordul elő. A felnőttkor elérésekor általában a lakosság fele immunis a betegségre egy korábbi fertőzésnek köszönhetően. Mégis, ha valaki ötödik betegségtől szenved, lehetőleg kerülje a terhes nőket.

Az ötödik betegség kezelése

A legtöbb vírusos fertőzéshez hasonlóan, az erythema infectiosum ellen sem létezik specifikus kezelés. Ágynyugalom és esetleg paracetamol hatóanyagú gyógyszer szedése segíthet a gyermeknek átvészelni ezt az időszakot.

Ha tehát gyermekünkön, vagy rajtunk enyhe influenzaszerű tüneteket követően vörös kiütések jelennek meg, gondoljunk az ötödik betegségre is, mint lehetséges kiváltó okra.

Forrás: mydr.au.com, fifthdisease.org

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához