Ezeket látta már?

Egynapos osztály a II. Gyermekklinikán!

2015.05.06. Módosítva: 2015.11.04.

Évente 1200 daganatos és leukémiás beteg kezelését tudják majd elvégezni a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekklinika új egynapos osztályán, ami lehetővé teszi, hogy az érintett gyerekek csak annyi időt töltsenek kórházban, amennyit feltétlenül szükséges. A 60 millió forintos fejlesztés segítségével mostantól a beteg gyerekek a kezelést követően este már otthon gyógyulhatnak tovább.

Az ünnepélyes átadással egybekötött sajtótájékoztatón Dr. Szabó András klinikaigazgató kiemelte: az új osztály olyan egynapos kezelési formát biztosít az onkológiai ellátásban, ami pszichésen sokat jelent a betegek és szüleik számára.

Egynapos osztály a II. Gyermekklinikán!

Az érintett gyerekeknek akár több évig is kapniuk kell a kezelést, így nem mindegy, mennyi időt töltenek kórházban. Az új típusú ellátás a hosszabb ideig bent fekvők számára is sokat jelent, hiszen a naponta bejáró betegek járványos időszakban számos fertőzést vihetnek be, ami növelné az ellátás kockázatát – tette hozzá. Dr. Szabó András az osztály átadását fontos üzenetnek nevezte, ami megmutatja, milyen eredményes lehet egy állami intézmény és a társadalmi ügyek iránt elkötelezett vállalkozók, illetve a civil szféra közötti összefogás.

Dr. Szél Ágoston rektor beszédében hangsúlyozta: az összegyűjtött adományokat valóban hasznos fejlesztésre fordították a klinika egynapos osztályának megépítésével. Egyúttal felidézte, hogy a közelmúltban három felújított műtőt, illetve két új oktatóhelyiséget is felavathatott a Semmelweis Egyetem két klinikáján. A Tűzoltó utcai gyermekklinika pozitív üzenete, hogy mindig lehet tenni valamit a betegekért – fogalmazott. Végül Antoine de Saint-Exupéry szavaival írta le az adakozás fontosságát: "ne abból élj, amit kapsz, hanem abból, amit adsz, mert csak ettől nősz nagyra".

Magyarországon évente több száz daganatot, illetve leukémiát diagnosztizálnak gyerekeknél, a legtöbb ilyen megbetegedést pedig a Tűzoltó utcai gyermekklinikán, a legnagyobb gyermekonkológiai centrumban gyógyítják – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. Itt dolgozik a legtöbb gyermekonkológus szakorvos, akiknek munkáját speciálisan képzett nővérek, pszichológusok, gyógytornászok, pedagógusok, valamint szociális munkás és játékterapeuta segíti. A klinika hivatalos adománygyűjtő háttérintézménye, az idén 25 éves Őrzők Alapítvány pedig szintén a gyerekek gyógyulását szem előtt tartva, megalakulása óta több mint 1 milliárd forintot gyűjtött össze – tette hozzá.

A II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika az Őrzők Alapítvány segítségével két évvel ezelőtt indította el nagyszabású gyűjtését az egynapos osztály létrehozására. Az ide kerülő gyerekek kórházi környezetben, ám nem egy klasszikus kórteremben, hanem járóbetegként kapják majd az infúziós kezeléseket, így kevesebb szorongást élhetnek át. A 150 négyzetméter alapterületű, tíz férőhelyes fejlesztés egy régi teakonyha helyén, annak teljes műszaki és építészeti átalakításával jött létre. Kialakításánál fontos szempont volt, hogy gyermekbarát legyen, ezért a tavalyi év elején rajzpályázatot írtak ki 6-12 éves gyermekek számára, a kórterem falát pedig a beérkező több mint 1200 rajz segítségével dekorálták. Szintén az otthonossághoz járul hozzá a helyiség mellett kialakított játszószoba, ahol adományozott társasjátékokat és könyveket helyeztek el a családok számára.

Mozer Mária

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

Forrás: Semmelweis Hírek
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához