Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Anális fisszúra

2008.12.15. Módosítva: 2015.11.04.

Anális fisszúra - a végbélnyílás berepedése

Az anális fisszúra a végbélnyíláson vagy annak környezetében lévő berepedést jelenti. Csecsemő- és kisgyermekkorban gyakran előfordul, későbbi életkorban azonban már kóros állapotnak tekintendő. Felnőttekben leggyakrabban székelési nehézség, illetve a kemény széklet következtében alakul ki.

A végbélnyílás berepedése fájdalommal és vérzéssel jár. Az esetek 90%-ában kúpok és kenőcsök segítségével akár teljes gyógyulás is elérhető. Hosszan elhúzódó krónikus esetekben azonban a kellemetlen tüneteket gyakran csak műtéti úton lehet megszüntetni.

Tünetek, panaszok

  • Fájdalom a székletürítés során
  • Égő érzés a végbélnyílás környékén
  • Élénkvörös vér a széklet felszínén vagy a WC-papíron
  • Viszketés, irritáció a végbélnyílás körül

Viszketés, irritáció a végbélnyílás körül

Okok

A végbélnyílás berepedésének leggyakoribb oka a kemény széklet ürítésével járó erőlködés.

Egyéb ok lehet még:

  • Hosszan fennálló székrekedés, kemény széklet
  • A végbélnyílás körüli terület gyulladása, pl. gyulladásos bélbetegségek
  • Csecsemőkor, idős kor
  • Szülés
  • Anális szex

Anális szex

Szűrés és diagnosztika

Az orvos felveszi a kórtörténetet, majd fizikális vizsgálattal megvizsgálja a végbelet és a végbélnyílás környékét. Sok esetben szemmel látható a berepedés, ilyenkor egyértelmű a diagnózis. Ha a végbélrepedés gyógyulása után szabad szemmel már nem látható semmilyen elváltozás, de a beteg korábbi, végbélnyílásból történő vérzésről számol be, az orvos javasolhatja további laboratóriumi és endoszkópos vizsgálatok elvégzését. Erre azért van szükség, hogy a hasonló vérzéssel járó súlyosabb betegségek – pl. Crohn-betegség, vastagbél polipok, vastagbélrák – kizárhatók legyenek.

Minden belgyógyászati/sebészeti vizsgálat része a végbéltapintás (RDV – rektális digitális vizsgálat), melynek segítségével a végbél területén elhelyezkedő daganatos elváltozások már korai stádiumban észrevehetők.

50 éves kor felett ajánlott 2 évente vastagbéltükrözéses szűrővizsgálatra jelentkezni, melynek során a teljes vastagbelet áttekintik, és az esetleges daganat még időben felfedezhető.

Szövődmények

A végbélnyílás berepedése ritkán okoz szövődményt. Ha az elváltozás nem gyógyul meg teljesen hat hét alatt, krónikus fisszúráról beszélünk. Az egyszer már berepedt és gyógyult szövetrész később újból megrepedhet. A repedés mélyebbre is terjedhet, és behatolhat a végbél záróizomzatának rostjai közé. Az izomrostok szakadása izomgörcsöt vált ki, amely tovább mélyíti a sebet, összenyomja a kisereket, így romlik a szövetek vérellátása és csökken a gyógyulás esélye. A nem gyógyuló berepedés hosszan tartó fájdalmat, vérzést, diszkomfortérzést, ritkábban végbélszűkületet okoz, s ilyenkor a megoldás gyakran műtéti. Hosszú évek elteltével esetenként a repedés mélyén rákos átalakulás is kialakulhat.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához