Ezeket látta már?

Hány napig tart a hányás-hasmenés vírus? Így fertőzi meg a felnőtteket a rotavírus!

hány napig tart hanyas hasmenes rotavírus fertőzés tünete

Ukrajna két megyéjében is megjelent a rotavírus okozta betegség.

A rotavírus okozta betegséget főként a 3 év alattiakat érintő problémának tartják, azonban a felnőttek is megfertőződhetnek. Ráadásul, sok fertőzött felnőtt tünetmentes, így megnőhet az esélye annak, hogy akaratukon kívül továbbadják a vírust.

Megjelent a rotavírus Ukrajna két megyéjében

Megjelent a rotavírus-fertőzés január 19-e és 25-e között Odesszában és Zaporizzsjában. Az Ukrán Egészségügyi Minisztérium Népegészségügyi Központjának tájékoztatása szerint Odesszában már 5 gyermek került kórházba, mindannyian ugyanabba az óvodába járnak.Zaporizzsjában 17 beteget regisztráltak eddig, 2-en közülük egy zárt egészségügyi intézmény alkalmazottai, 15-en pedig az intézmény páciensei.

Mi a rotavírus?

A rotavírus okozta gasztroenteritisz az egyik leggyakoribb kisgyermekkori fertőző betegség, mely hányással, hasmenéssel, hőemelkedéssel, általános gyengeséggel jár együtt. A betegség egy-két napos lappangási idő után kezdődik, általában hányással, majd ezt hosszabb ideig, akár egy hétig is tartó hasmenés követi.

A rotavírus gyors lefolyású, fertőző vírusos betegséget okoz, amely súlyos, akár életveszélyes kiszáradást is eredményezhet. Leggyakrabban novembertől áprilisig fordul elő. A rotavírus-fertőzés lappangási ideje legfeljebb öt nap. A betegség általában hirtelen hányással kezdődik, amelyet általános gyengeség és vizes hasmenés követ. Körülbelül minden harmadik rotavírusos beteg lázas a betegség első napjaiban. A gyomorfájdalom is gyakori tünet. A tünetek általában néhány naptól egy hétig tartanak. A rotavírusos betegek körülbelül 2 hétig képesek fertőzni.

A rotavírus a fejlődő országokban szedi leginkább áldozatait

A rotavírus okozta megbetegedés legnagyobb veszélye, hogy kiszáradást okozhat, ez pedig akár a kicsik életét is veszélyeztetheti. Azt nem lehet pontosan tudni, hogy hány gyermek esik át a rotavírus okozta fertőzésen évente, mert a legtöbb esetben viszonylag könnyen kezelhető, de évente közel kétmillió kisgyermek szorul kórházi kezelésre a rotavírus miatt.

A szakemberek szerint öt éves koráig a világon szinte mindegyik kisgyermek megfertőződik rotavírussal legalább egyszer, de az idősebb gyermekeknél, sőt a felnőtteknél is jelentkezhet a fertőzés. A felnőtteknél a fertőzés tünetei közé tartozik a hányinger, a fejfájás, a görcsös hasi fájdalom, a hasmenés és a hőemelkedés.

Ellenállóbbak az újszülöttek és a csecsemők

Azonban a legtöbb esetben a szervezet immunrendszere minden fertőződést követően egyre jobban és jobban képes felvenni a harcot a vírus ellen, és általában a felnőtteknél a rotafertőzés aszimptomatikus, nem jár együtt sem hányással, sem hasmenéssel, a legtöbbször észre sem veszik, hogy fertőzöttek. Meglepő módon, a rotavírus okozta fertőzés szintén nem okoz tüneteket (vagy csak nagyon enyhéket) az újszülöttek, csecsemők nagy részében. A legjobban a 6-36 hónapos korosztály a veszélyeztetett.

A kisgyermekeken kívül a rotavírus különösen veszélyes lehet az idősebbekre, illetve azokra, akiknél valamilyen immunhiányos állapot áll fenn (pl. daganatos betegségben szenvedők, AIDS-betegek, transzplantáltak stb.). Mivel azonban a fertőzött felnőtteknél nincsenek tünetek, könnyen előfordulhat, hogy továbbadják a vírust, esetleg éppen olyan kisgyereknek, aki a veszélyeztetett korcsoportba tartozik.

Nehéz megelőzni a rotavírus járványt

A rotavírus a széklettel, az úgynevezett fekális-orális úton terjed, és rendkívül fertőző: egy grammnyi fertőzött székletben több millárd vírusrészecske is lehet, és 100-nál kevesebbre van szükség ahhoz, hogy valaki megbetegedjen. Elég tehát néhány vírus, mely a kézen, a felületeken vagy tárgyakon megtapad, ezeket igen könnyű továbbadni. A tüneteket nem mutató, de például beteg gyerekeket ápoló felnőttek így könnyen, önkéntelenül is hozzájárulhatnak rotavírus további terjedéséhez. A járványok igen gyakoriak lehetnek kórházak gyermekosztályain, bölcsődékben és óvodákban, illetve az időseket gondozó otthonokban is. A rotavírus okozta hasmenéses járványokat azért is nehéz megelőzni, mert a vírusok különösen ellenállóak, és több órán keresztül életképesek a kezünkön, vagy a megérintett felületeken.

Járvány esetén fontos a fertőtlenítővel (is) történő gyakori kézmosás, különösen, ha van már beteg a családban.

A rotavírus okozta hasmenéses járványok megelőzésében rendkívül nagy szerepe van a megfelelő higiéniának, a rendszeres kézmosásnak, a különböző felületek tisztításának, fertőtlenítésének (erre különösen akkor van szükség, ha valaki már megbetegedett a családban). Hányás, hasmenés után célszerű fertőtleníteni a mosdót, a vécét, a beteg törülközőjét, ágyneműjét cseréljük gyakrabban, és ne engedjük, hogy más is használja azokat. A betegség lezajlása után 48 óráig még ne menjünk közösségbe (a gyerekeket se vigyük óvodába, bölcsődébe).

A rotavírus-fertőzés tünetei, jellemzői

  • A tünetek általában 1-3 nappal a vírusfertőzést követően kezdődnek.
  • A betegség általában hirtelen hányással kezdődik, amelyet általános gyengeség és vizes hasmenés követ, akár napi 10-15 székletürítéssel.
  • Körülbelül minden harmadik rotavírusos beteg lázas a betegség első napjaiban. A gyomorfájdalom is gyakori tünet. 
  • A hányás, hasmenés általában 3-7 napig tart.
  • A tünetek általában néhány naptól egy hétig tartanak. A rotavírusos betegek körülbelül 2 hétig képesek fertőzni.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A legtöbb gyermek gyorsan felépül a rotavírus okozta fertőzésből, aminek legnagyobb veszélye a kiszáradás, ami különösen a fiatal csecsemőket veszélyezteti, akár órák alatt válságosra fordulhat a beteg gyermek állapota.

Sürgősen fel kell keresni vagy értesíteni a házi gyermekorvost, ha gyermeke:

  • kevesebb, mint 6 hónapos;
  • a rotavírus fertőzés mellett egyéb egészségügyi problémái vannak;
  • nem fogyaszt elegendő folyadékot, nem itatható;
  • csillapíthatatlan hányással küzd, vagy a hányás zöld;
  • nagyon bágyadt;
  • vér vagy nyálka van a székletében;
  • hasi fájdalmai nem enyhülnek;
  • magas láza van;
  • egyéb tünetei vannak, például fájdalom székeléskor vagy fejfájás;
  • nem mutat javulást.

Azonnal vigye be gyermekét a legközelebbi gyermekorvosi ügyeletre, ha gyermeke:

  • szokatlanul aluszékony, apátiás, ingerekre nem reagál;
  • nem, vagy csak nagyon kevés sötét, szúrós szagú vizeletet ürít;
  • szája száraz, ajka kicserepesedett, szeme karikás, nyelve lepedékes, lehelete acetonos;
  • bőre száraz és ráncba emelhető;
  • könnyek nélkül sír, kutacsa besüppedt, testsúlya csökken.

Fontos! A fenti tünetek kiszáradásra utalhatnak, és súlyos esetben mielőbbi kórházi kezelést igényelnek!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vércsoporttól is függhet a rotafertőzés kockázata, olvasson tovább!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fertőző betegségek

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához