Ezeket látta már?

Pajzsmirigy-kezelés: természetes vagy mesterséges hormonokkal?

2016.11.09. Módosítva: 2016.11.09.

Természetes, vagy mesterséges hormonok? Pajzsmirigy betegségek esetén a kezelés gyakran a hiányzó hormon pótlásával történik. Honnan származnak valójában a terápiában használt hormonok? Hatásosabb-e a szintetikus készítmény? Prof. Balázs Csaba endokrinológust, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.

Állati eredetű készítmények

Pajzsmirigy-kezelés: természetes vagy mesterséges hormonokkal?

Mielőtt a pajzsmirigy hormonjait szintetizálni tudtuk volna, az egyes állatok pajzsmirigyéből készített preparátumokat használtak, használtuk – magyarázza a professzor. A legelterjedtebb egy, a szarvasmarha pajzsmirigy kivonatát tartalmazó készítmény volt. Ezek a szárított állati pajzsmirigy készítmények tartalmazták a T4, T3 és a pajzsmirigyből származó fehérjéket, antigéneket is.

A gyógyszeripar fejlődése azonban viszonylag hamar megkérdőjelezte ennek a kezelésnek a "szakszerű" voltát. Úgy gondolták, hogy a kritika egy része feltétlen igaz, hiszen nem tudjuk a bevitt hormon(ok) pontos mennyiségét. Ennek ellenére sokak meglepetésére ezekkel a készítményekkel jó eredményeket tudtunk elérni a csökkent pajzsmirigy működésű betegek kezelésében.

Érvek pro és kontra

Az említett készítmények kétségtelen előnye, hogy így természetes anyagok jutnak a szervezetbe, és a gyógyszerben lévő fehérjék, antigének kedvezően befolyásolják, gyógyítják az autoimmun folyamatokat. Hátrányuk, hogy a mai napig nem sikerült az egyes készítmények hormontartalmát pontosan beállítani, "standardizálni", így pedig nehéz a megfelelő dózis beállítása, titrálása. Ez a legfőbb érv a szintetikus készítményekkel szemben, amelyekben a hatóanyag, összetétel garantált. Ezen kívül az állati fehérjék egyes komponensei allergiás reakciót válthatnak ki. A szarvasmarha pajzsmirigy alkalmazását jelentősen megnehezítette az ún. "szivacsos agyvelőgyulladás" is, amely miatt világszerte sok ezer állatot kellett elpusztítani. Ez az oka, hogy napjainkban a természetes gyógyszert a sertések pajzsmirigyéből állítják elő

Kiegészítő gyógymódok

A modern orvoslásban is használunk olyan hatóanyagokat, melyeket már az ókori görögök is sikerrel alkalmaztak a hormonális problémák kezelésében. A barátcserje növény kivonatát 2010-ben az európai orvosok szövetsége is javasolta, mivel vizsgálatok igazolják eredményességét a premenstruációs és menstruációs zavarok, meddőség és az autoimmun pajzsmirigy-gyulladás kezelésében. A pajzsmirigybetegségek természetes kezelésében a szelén is különös jelentőséggel bír. Kiváló antioxidáns és antivirális hatása mellett fontos szerepet játszik a pajzsmirigy hormon képzésében, az aktív T3 előállításában és felhasználásában is.

A legfrissebb kutatások pedig a D-vitamin pótlás fontosságára helyezik a hangsúlyt, mely nemcsak a betegséggel gyakran együtt járó csontállomány csökkenés megelőzésében segíthet, de hiánya önmagában is hozzájárulhat a pajzsmirigybetegség megjelenéséhez. Az alulműködés megelőzésében, kezelésében fontos szerepet tölt be a megfelelő jódpótlás. A készítmények, táplálékkiegészítők alkalmazása azonban csak orvosi javaslatra történjen, mert a nem megfelelően bevitt hatóanyagokkal könnyen ellenkező hatást érhetünk el – figyelmeztet végezetül Prof. Balázs Csaba.

www.endokrinkozpont.hu

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához