Ezeket látta már?

Gesztációs diabétesz: amikor a terhesség során leszel cukorbeteg

2018.01.26. Módosítva: 2018.01.26.
terhes_cukorbeteg

A gesztációs diabétesz, vagyis a terhesség során, először észlelt cukorbetegség, mind a magzatot, mind az anyukát egyaránt veszélyeztetheti!

A várandósság olykor nem a kellemes és nyugodt babavárásról szól, ugyanis vannak olyan állapotok, melyek aggodalommal töltik el a kismamákat.A terhességi diabétesz tüneteiről, veszélyeiről és kezeléséről dr. Bibok Györgyöt, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Miért alakul ki a terhességi cukorbetegség?

Várandósság során több hormonális változás is zajlik a szervezetben, melyek a magzat fejlődését és a szülést hivatottak támogatni. Ezek a változások azonban befolyásolják a vércukorszintet és megnehezítik az inzulin munkáját, megváltozik a szövetek inzulinra való érzékenysége. Ez azt eredményezi, hogy egyre több inzulin termelődik, hogy normalizálja a vércukorszintet. Ha a hasnyálmirigy nem képes elegendő inzulint előállítani, úgy megjelenik a cukorbetegség. Gesztációs diabetes esetén a probléma a szülést követően általában rendeződik.

Leginkább a terhesség második, harmadik trimeszterében fordul elő a gesztációs diabetes. Szűrése (cukorterheléses vizsgálat, OGTT) kötelező minden várandósságnál legalább egyszer a 24 és 28. terhességi hét között, de fokozott rizikó esetén már koraterhességben is indokolt lehet a szűrés elvégzése.

A terhességi cukorbetegség a magzatra is, az anyukára is veszélyes lehet A terhességi cukorbetegség a magzatra is, az anyukára is veszélyes lehet Forrás: EgészségKalauz

A terhességi cukorbetegség legtöbbször nem jár figyelemfelhívó tünetekkel, ám ha mégis, akkor könnyű összetéveszteni a várandósság során fellépő panaszokkal, mint pl. fokozott szomjúságérzés, gyakori vizeletürítés.

Mielőbbi kezeléssel elkerülhetőek a gesztációs diabétesz szövődményei

A gesztációs diabetes mind az anyuka, mind a magzat egészségét veszélyeztetheti. A nőknél ekkor nagyobb eséllyel alakulhatnak ki fertőzések (ennek rizikóját önmagában a terhesség is megnöveli), ráadásul a toxémia kockázata is fokozott lehet. Kezeletlen esetben megnő a koraszülés, a fejlődési rendellenességek rizikója, a baba nagyobb súllyal jöhet világra, ráadásul a szülés körüli komplikációk esélye is fokozódik. Mindezeken kívül a világrajövetel után a baba átmenetileg infúzióra, cukorpótlásra szorulhat, a hirtelen vércukorszint csökkenés miatt, ráadásul ő is nagyobb eséllyel válik majd cukorbeteggé felnőtt korában.

Fontos, hogy a cukorbeteg kismamát gyakrabban szükséges vizsgálni, mind anyagcsere állapot, mind terhességi és magzati állapot szempontjából. A cukorbetegség kezelésétől függően hetente-kéthetente indokolt lehet az orvosi vizit a terhesség alatt, de a CTG és az ultrahang vizsgálatok is gyakoribbak lehetnek, mint normál terhesség esetén - magyarázza dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A terhességi cukorbetegséget legjobb megelőzni. Hogyan? Olvasson tovább!

Fontos azgesztációs diabétesz utánkövetése

Érdemes tudni, hogy azok a nők, akik terhességi cukorbetegséggel küzdöttek, azoknál a későbbiekben nagyobb eséllyel alakulhat ki véglegesnek tekinthető cukorbetegség. Éppen ezért szülést követően vércukor ellenőrzéssel tisztázni kell, hogy a diabétesz vagy annak előállapota (a prediabetes) megmaradt vagy sem. Ezt általában 6 héttel a szülést követően OGTT vizsgálattal ellenőrzik, ha az éhomi vércukorérték nem volt magasabb, mint 7mmol/l. Amennyiben igazolódik, fennáll a cukorbetegség vagy annak előállapota (a prediabetes) a terhességet követően is úgy fontos annak további kezelése.

Ha nem igazolható cukoranyagcsere zavar, akkor is érdemes személyre szabott életmódot folytatni (dietetikussal egyeztetett szénhidrát tartalmú diéta, lassú/gyors felszívódású szénhidrátok megfelelő elosztása, cukor kerülése), valamint célszerű évente ellenőriztetni az állapotot, mivel megfigyelések szerint az esetek közel 50 százalékában cukorbetegség alakulhat ki az anyánál a szülés utáni években, amennyiben a javasolt étrendi és életmódbeli tanácsokat nem követi.

Forrás: Cukorbetegközpont

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához