Ezeket látta már?

Így tehet különbséget az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség tünetei között

cukorbetegség, diabétesz inzulin diéta

Honnan ismerhetjük fel a cukorbetegség tüneteit és melyek a legnagyobb eltérések a diabétesz típusok között?

A cukorbetegségnek több típusa is létezik, amelyeknek tünetei meglehetősen hasonlók. Fáradékonyság, szájszárazság, gyakori vizeletürítés, állandó szomjúság és éhségérzet - csak néhány, a cukorbetegség jellemzőt tüneteiből. Nézze meg a többit is!

Veleszületett vagy idő közben alakult ki?

Az I-es típusú cukorbetegséget ifjúkori diabétesznek is nevezik, ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy idősebbeket nem érinthet. Az elnevezés mindössze arra utal, hogy mivel itt nem "szerzett", hanem veleszületett betegségről van szó, általában már gyermekkorban kiderül, ha valaki cukorbeteg.

Az 1-es típusú cukorbetegség hátterében az áll, hogy a hasnyálmirigy béta sejtjei pusztulásnak indulnak (pontosabban, a szervezet maga támadja meg őket), ezért nem képesek elegendő inzulint termelni. Az 1-es típusú diabétesz autoimmun betegségnek tekinthető, kialakulásának oka nem ismert.

A II-es típusú cukorbetegség kialakulása ezzel szemben rendkívül szorosan összefügg az életmóddal. A diabétesz ezen típusánál a hasnyálmirigy nem tud elegendő inzulint termelni ahhoz, hogy a szervezetben keringő nagy mennyiségű glükózt feldolgozhassa, illetve, a sejtek nem képesek kielégítő módon felhasználni az inzulint, hiába termel abból egyre többet és többet a hasnyálmirigy.

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját jelentősen növeli a túlsúly, az egészségtelen étrend, a mozgásszegény életmód, a stressz, az alváshiány. Emellett természetesen genetikai tényezők is szerepet játszanak a cukorbetegség kialakulásában, egyesek ugyanis egyszerűen hajlamosabbak erre, mint mások.

Mikor gyanakodhatunk cukorbetegségre?

Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség tünetei rendkívül hasonlóak, a legfőbb különbség közöttük az, hogy az 1-es típusú diabétesz esetén a tünetek igen gyorsan, néhány hét vagy hónap alatt alakulhatnak ki, míg a 2–es típusú diabétesznél ez jóval hosszabb időt vesz igénybe, sőt az is előfordulhat, hogy egyáltalán nincsenek tünetek, és a betegség csak vérvizsgálat során deríthető ki.

Ez azért is igen veszélyes, mert annak ellenére, hogy a tünetek hiányoznak, a cukorbetegségnek rendkívül komoly, akár az életet is veszélyeztethető szövődményei alakulnak ki, vagyis a szervek folyamatosan roncsolódnak.

A legfontosabb tünetek közé tartozik a fáradékonyság, a szájszárazság, a fokozott vizeletürítés, az állandó szomjúság- és éhségérzet, melyet fogyás is kísérhet.

Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei

A fent említett tünetek mellett az I-es típusú diabéteszt egyéb tünetek is kísérhetik. A diagnózisra esetenként akkor kerül sor, amikor az érintett az úgynevezett diabéteszes ketoacidózis állapotába kerül. Ennek tünetei lehetnek a hányinger és hányás, a száraz, viszkető bőr, a szapora légzés, a hasi fájdalom és a fáradtság, "kótyagosság". A ketoacidózis, ha nem kezelik időben, akár az életet is veszélyeztetheti.

Az 1-es típusú diabétesz mellé egyéb betegségek is társulhatnak. Természetesen, ezek alapján nem lehet a cukorbetegséget diagnosztizálni, de érdemes figyelembe venni ezeket is, ha valakinél felmerül a cukorbetegség gyanúja. Például az 1-es típusú diabéteszesek közel 10 százaléka depressziós, és 6%-uknál a lisztérzékenység is jelen van. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy ezek a betegségek növelhetik bizonyos szövődmények kialakulásának rizikóját is.

A kettes típusú cukorbetegség tünetei

A diabéteszre jellemző "klasszikus" tünetek (például a gyakori vizeletürítés vagy az állandó szomjúság) a 2-es típusú cukorbetegség esetében is megjelenhetnek, de ezek gyakran egyáltalán nem feltűnőek, mert hosszú idő, akár évek alatt fokozatosan alakulhatnak ki. Előfordulhat az is, hogy a II-es típusú diabétesz az első években nem jár együtt tünetekkel, és a betegségről csak egy-egy rutin vérvizsgálat során szereznek tudomást.

A 2-es típusú cukorbetegség szinte minden szervrendszerünkre hatással van, így a tünetek is számos formában jelentkezhetnek. Ezek között találhatjuk a látászavarokat, a száraz és viszkető bőrt, a végtagok ideiglenes érzéketlenségét vagy zsibbadását, bizsergését. A cukorbetegség növelheti a gombás fertőzések (például a hüvelygomba) gyakoriságát; a sebek, sérülések gyógyulását pedig lelassíthatja. Ezek a tünetek, különösen, ha már hosszabb ideje tapasztalja őket valaki, segíthetik a szakorvost a cukorbetegség diagnózisának felállításában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan fordítható vissza a prediabétesz? Az orvosok elmagyarázzák

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#hormonális betegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához