Ezeket látta már?

Diabéteszes fekélyt: korai jelek, amikre figyeljen, ha cukorbeteg!

fekély, láb, fertőzés, cukorbetegség

A diabéteszes fekély megfelelő terápia nélkül könnyen az érintett végtag amputálásához vezethet, ezért fontos, hogy a beteg mielőbb orvosi segítséget kérjen! Ehhez nélkülözhetetlen, hogy már a korai jeleket is felismerjük.

Jobb megelőzni a bajt

A diabetes során a normális értéket tartósan meghaladó, emelkedett vércukorszint olyan szövődményeket idéz elő a szervezetben, melyek elősegítik a végtagfekély kialakulását. Mivel a már kialakult fekély kezelése sok esetben nehézkes, ezért fontos a prevenció. Ennek első lépése a vércukorszint normalizálása diabetológus orvos segítségével, a túlsúly csökkentése útján a testsúly normalizálása, a koleszterinszint és az esetleg megemelkedett vérnyomás csökkentése.

Fontos odafigyelni arra is, hogy óvja lábait a sérülésektől és fordítson időt a rendszeres testmozgásra, mely nem csupán a glükóz szintet csökkenti, de a keringésre is pozitív hatást gyakorol.

Ismerje fel a tüneteket

Minden cukorbetegnek ismernie kell a fekély kezdeti tüneteit, hogy a kezelést mihamarabb megkezdhesse. Fontos, hogy minden nap ellenőrizze a lábai állapotát, nem lát-e rajta elváltozásokat! Figyelemfelhívó jel lehet pl. a szokatlan duzzanat, irritáció, bőrpír, nehezen gyógyuló seb, rossz szag, elszíneződés, fájdalom/érzéketlenség bizonyos területeken.

Mielőbbi kezelés

A fekély sikeres terápiájának kulcsa a kezelés mielőbbi megkezdése, mivel minél később jut el a beteg orvoshoz, annál nehezebb lesz a gyógyítás. Az orvos először osztályozza, hogy az állapot egy adott skálán, milyen szinten áll. Eszerint a következő stádiumokat különböztetünk meg:

  • 0 - nincs fekély, de veszélyeztetett
  • 1 – jelen van fekély, de nincs fertőzés
  • 2 - mély fekély, ízületek, inak is érintettek
  • 3 - kiterjedt fekély, tályogok, erős fertőzés

Komplex terápia

A diabéteszes fekély kezelése csakis akkor lesz eredményes és tartós, ha azt komplexen kezelik, mivel maga az állapot létrejötte is több kiváltó tényező miatt alakult ki. Éppen ezért a gyógyításban szükség van diabetológusra, sebészre, dietetikusra, gyógytornászra, ortopédorvosra, sebkezelő nővérre, angiológusra és pedikűrösre. Segítségükkel javítani lehet a keringést, a fertőzés megszüntethető, a glükózszint normalizálható és a bőrkeményedések, tyúkszemek eltávolíthatóak.

Alternatív módszerek

Számos tanulmány bizonyította, hogy a fekély hagyományos kezelése mellett (intelligens kötszerek, antibiotikumos kezelés, sebkezelés), olyan alternatív terápiák, mint a mézes sebkezelés és a lökéshullám terápia, nagyban hozzájárulnak a mielőbbi gyógyuláshoz. Ezek ugyanis fokozzák a sebgyógyulást és a keringést, elősegítik a regenerációt, ráadásul a méz fertőtlenítő hatással is bír - mondja dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze.

Beteg aktív közreműködése

A fekély sikeres kezeléséhez a beteg aktív közreműködése elengedhetetlen, mivel az otthoni ápolás ugyanolyan fontos, mint az orvosi rendelőben történő. Fontos a seb tisztán tartása, a rendszeres kötéscsere, az elhalt hámréteg, a bőrkeményedések eltávolítása (ez utóbbit a sérülésveszély miatt bízza inkább pedikűrösre), a megfelelő körömápolás, valamint szükség esetén speciális cipő/talpbetét viselése.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért ne higgyen a szóbeszédnek: 5 tévhit a cukorbetegségről, amit a legtöbben igaznak vélnek

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Cukorbetegség

Forrás: Cukorbetegközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához