Ezeket látta már?

Tudomány: a bélpótlás új módszere

2011.12.17. Módosítva: 2015.11.04.

Műszervvel kezelnék a bélbetegeket! A Cornell Laboratóriumban kifejlesztett vékony háromdimenziós kollagén váz életmentő lehet azok számára, akik bélrendszerének egy részét korábban el kellett távolítani.

Kohn March biológia- és környezetmérnök egy pittsburghi gyermeksebésszel együttműködve fejlesztette ki a műbelet, amelyet a rövidbél-szindrómában (SBS) szenvedő gyermekek kezelésekor terveznek alkalmazni.

Tudomány: a bélpótlás új módszere

Az ilyen betegek szervezete nem tudja megfelelően feldolgozni az élelmiszereket, ezért az egyes tápanyagokat vénásan kell a szervezetükbe juttatni, amely gyulladásokhoz és májmérgezéshez is vezethet. Ezeknek a gyerekeknek szervátültetésre lenne szükségük, csakhogy nincs elég megfelelő donor, és a transzplantációra adott immunválasz is kérdéses.

David Hackman, a Pittsburgh Egyetem Orvosi Karának munkatársa a bélrendszer sejtjeinek felhasználásával próbálta megtalálni a megfelelő kezelési módot, kezdetben kevés sikerrel. Most March-csal együtt abban reménykednek, hogy sikerül egy olyan "csatornát" kifejleszteniük, amely átengedi a tápanyagokat. Ehhez a beteg saját sejtjeit használják fel, és ültetik vissza a szervezetébe.

Ambiciózus tervük végrehajtásához három évet adtak maguknak. Először egereken tesztelik majd a módszert, és ha sikerrel járnak, az emberre jobban hasonlító sertéseken folytatják a kísérletezést.

"A műszervek megjelenésével fantasztikus új lehetőségek tárultak fel előttünk: a módszerrel nagyban csökkenthetjük a rövidbél-szindrómás gyerekek szenvedéseit, és növelhetjük a túlélési esélyeiket" – nyilatkozta Frederick Drombose, a kutatást támogató Hartwell Alapítvány elnöke.

A fejlesztésről szóló tanulmány a Lab on a Chip című lapban jelent meg.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához