Ezeket látta már?

A fokhagyma hatásos baktériumellenes szer!

A fokhagyma olyan anyagokat tartalmaz, amelyek igen ellenálló baktériumtörzsekkel szemben is hatásosak lehetnek. Egy fiatal koppenhágai egyetemi kutató, Tim Holm Jakobsen e témából készítette el Ph.D. téziseit, tudományos munkáját. Lássuk, melyek a főbb kutatási eredményei e téren!

Az agresszív multi-rezisztens fertőzések a világon mindenütt igen komoly problémát jelentenek. A baktériumok által kifejlesztett rezisztencia gyakorlatilag alkalmatlanná teszi az antibiotikumokat a bakteriális fertőzések leküzdésére, ezért egyre inkább felmerül az igény az új gyógyszerek iránt.

A fokhagyma hatásos baktériumellenes szer!

A fokhagymáról korábban is ismert volt, több előnyös hatása mellett, hogy baktériumellenes hatással is bír. A benne lévő kis mennyiségű ajoén azonban megkívánná, hogy a kellő hatás eléréséhez napi mintegy 50 db-ot kellene elfogyasztani, ami ha jól meggondoljuk, szinte lehetetlen...

"Tudjuk, hogy a fokhagymában egy potens baktériumellenes hatóanyag van, amely lényegében úgy hat, hogy megbénítja a rezisztens baktériumok kommunikációs rendszerét. Az én tudományos munkám kimutatta, hogy az ajoén speciális módon meggátolja egy baktérium-toxin (a rhamnolipid) elválasztását a baktériumokból. Ez a toxin tönkreteszi a szervezet fehérvérsejtjeit. A fehérvérsejtek az immunrendszer szerves részét képezik, melynek egyik állomása a (behatoló) baktériumok elpusztítása." – említi Tim Holm Jakobsen, a Koppenhágai Egyetem orvoskarának PhD hallgatója.

Egy vékony biofilm-réteg a bűnös?

Ha a baktériumok együttesen ún. biofilm-réteget képeznek, mely szerves anyagokból képződő "védőpajzs", akkor ellenállóvá válnak az antibiotikumokkal szemben. A kutatók nagy figyelmet szenteltek az igen veszélyes, súlyos fertőzéseket okozó Pseudomonas aeruginosa baktériumnak, amely pl. krónikus lábszárfekély, vagy a tüdő cisztás fibrózisa esetén lehet a kórokozó.

"Az ajoén támogatja és javítja az antibiotikus kezelés hatásosságát. Ezt laboratóriumi körülmények között, valamint egereken tudtuk kimutatni. Ha csak antibiotikumot alkalmaztunk igen csekély volt a hatás, ha csak ajoént akkor szintén. Kombinált adásuk viszont igen jelentős hatással járt!" – magyarázza a fiatal kutató.

Az ajoén + antibiotikum kombinációs kezelés a virulens baktériumok több, mint 90%-át képes volt elpusztítani.

A vegyészek a természet nyomában...

Köztudott, hogy milyen nagy mennyiségű kémiai anyag származik természetes – főleg növényi – forrásból. Ilyen pl. a tiszafából származó taxol, melyet emlőrák ellen alkalmaznak, vagy a maláriaellenes szerként használt, fehér ürömből eredő artemisinin. A természetes anyagok felhasználásakor fontos kérdés, hogy a növényekben lévő hatóanyagokat megfelelő módon kinyerjék, később pedig kémiai úton, szintézisek révén elő is lehessen azokat ipari méretben állítani.

"Ugyanez a helyzet a fokhagymával, és az ajoénnal is. Nagyon fontos lépés lenne, hogy ezt elő lehessen ipari méretekben állítani, hiszen az nem járható út, hogy a beteg napi 50 fokhagymát elfogyasszon."

"Igen komoly erőfeszítéseket teszünk a világban a krónikus betegségek, mint pl. a cukorbetegség megoldására. Ha a baktérium-fertőzéseket kívánjuk legyőzni, ahhoz bizony új gyógyszerek kellenek. A természet lám, képes ebben segíteni minket. Az újabb szerek jelentős része természetes anyagokon alapul" említi még az ifjú kutató.

http://news.ku.dk/all_news/2014/02/garlic-counteracts-virulent-bacteria/

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához